Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Pásnice (Nemetini)

 

 

Kmen: Pásnice (Nemertini)
 
 
Jsou to bilaterálně symetričtí, nečlánkovaní živočichové s vchlípitelným chobotem (proboscis), který je vybavený jedovým ostnem. Velikost těla se pohybuje od několika mm po 20 metrů.
Proboscis je dlouhá svalnatá trubice, uložená v klidu v tekutinou vyplněné coelomové dutině zvané rhynchocoel.
Epidermis je obrvená, nervová soustava je ortogonální.
Trávící soustavu tvoří průchodná laločnatá trubice.
Cévní soustavu tvoří dvě břišní a jedna hřbetní céva. U některých druhů je vytvořen endotel, což je sekundární epitel vystýlající u obratlovců a několika málo skupin bezobratlých krevní cévy.
Protonefridia jako vylučovací orgány jsou napojena na cévní soustavu.
Rozmnožování: pásnice jsou gonochoristé, gonády jsou jednoduché bez kopulačních orgánů.
Larva se nazývá pilidium.
 
 
Některé druhy mořských pásnic:
 
 
Třída: Anopla
 
 
Druh: Tubulanus annulatus
Dorůstá do velikosti 75 cm a vyskytuje se v hloubce 0 - 40 metrů. Obývá štěrkovité prostředí, kameny a usazeniny v chladných vodách v severním Atlantiku a Tichém oceánu. Tento druh pásnic je jednou z nejnápadněji zbarvených pásnic - má po celé délce těla podélné pruhy a v pravidelných intervalech bílé kroužky. Někdy ji lze nalézt v hromadách nečistot mezi kameny nebo během odlivu na zdechlinách, kterými se živí. Obvykle žije pod hladinou na jakémkoli typu dna. Aby se maskovala, vytváří slizovitou trubici, která se obalí okolními usazeninami.
 
 
 
 
Druh: Lineus longissimus
Dorůstá velikosti až 10 metrů. Největší hloubka, ve které tato pásnice žije není zaznamenána. Obývá vody mírného pásma v severozápadním Atlantiku. Své jednotvárné hnědé zbarvení nahrazuje tato pásnice neuvěřitelnou délkou. Tělo má silné jen několik mm, ale dorůstá délky až 10 metrů a je jedním z nejdelších známých živočichů. Na pobřeží se vyskytuje v podobě několika uzlů ležících pod balvany. Ústní otvor má za nervovou uzlinou. Tato pásnice vylučuje velké množství slizu.
 
 
 
 
Třída: Enopla
 
 
Druh: Nipponnemertes pulcher
 
Velikost těla je max. 9 cm a byla spatřena i v hloubce 570 m.
Vyskytuje se na hrubých usazeninách v mírných a chladných vodách Severního ledového, Atlantského a Tichého oceánu.
Zástupci třídy Enopla mají ústní otvor před nervovou uzlinou. Tento druh má krátké zavalité tělo široké zhruba 5 mm, které se směrem k zadnímu konci zužuje. Zbarvení je různé, od růžové po oranžovou nebo tmavě rudou, spodní část těla je světlejší. Tento druh má zřetelnou hlavu s množstvím jednoduchých očí na stranách. Někdy se vyskytuje i pod kameny na nízkých pobřežích.
 
 
 
 
       larva pásnice tzv. pilidium 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
TOPlist